Τίτλος: Στέλεχος διοίκησης & οικονομίας στον τομέα της υγείας

Image by wavebreakmedia_micro on Freepik

Σύντομη περιγραφή ειδικότητας

Επαγγελματικό περίγραμμα ειδικότητας

O απόφοιτος της ειδικότητας «Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Υγείας» των Σ.Α.Ε.Κ. (πρώην ΙΕΚ), με τις εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες που έχει αποκτήσει κατά την κατάρτιση του, εφαρμόζει τις αρχές της επιστήμης του management, της οικονομίας και των δημοσίων σχέσεων. Απασχολείται σε τμήματα και διευθύνσεις των διοικητικών και οικονομικών υπηρεσιών, των μονάδων του ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα.

Τομείς Απασχόλησης

Το Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Υγείας απασχολείται σε τμήματα και διευθύνσεις των διοικητικών και οικονομικών υπηρεσιών, των μονάδων του ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα. Ειδικότερα μπορεί να εργαστεί ως στέλεχος ή ως σύμβουλος επιχειρήσεων σε:

• Δημόσια Νοσοκομεία
  • Ιδιωτικές Κλινικές
  • Πολυιατρεία
  • Διαγνωστικά Κέντρα
  • Κέντρα Αποκατάστασης
  • Γραφεία ΕΦΚΑ
  • Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών υγείας
  • Ασφαλιστικοί Οργανισμοί
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας φαρμάκων
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας ιατρικών μηχανημάτων
  • Επιχειρήσεις παραγωγής και εμπορίας ιατρικού και παραϊατρικού εξοπλισμού

Eπαγγελματικά προσόντα
Τα ειδικά επαγγελματικά προσόντα του αποφοίτου της ειδικότητας συνίστανται στα ακόλουθα:

• Χειρίζεται εξοπλισμό γραφείου σύγχρονης τεχνολογίας
  • Σχεδιάζει και καθοδηγεί δραστηριότητες προσωπικού – ταξινομεί και αρχειοθετεί έγγραφα
  • Σχεδιάζει και ελέγχει τις διαδικασίες έκδοσης στοιχείων όπως τιμολογίων, δελτίων αποστολής, φορτωτικών κ.λπ. εγγράφων
  • Εφαρμόζει τη φορολογική, εργατική, εμπορική νομοθεσία ως και τη νομοθεσία της κοινωνικής ασφάλισης καθώς και το Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο
  • Διενεργεί απογραφή περιουσιακών στοιχείων
  • Συμμετέχει σε έρευνες, εφαρμόζει οικονομικές αρχές και υποβάλλει προτάσεις για την αποδοτική
    χρησιμοποίηση των χρηματικών πόρων και την επίλυση οικονομικών ή διοικητικών προβλημάτων
  • Δέχεται επισκέπτες και συνδιαλέγεται για λογαριασμό της επιχείρησης
  • Χρησιμοποιεί τις ανθρώπινες σχέσεις και την επικοινωνία.